Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

>buyLUX.pl - angielska porcelana - serwisy kawowe - kieliszki do wina - sztućce posrebrzane srebrne - garnki zestawy - pióra wieczne - humidory
Twój Koszyk
jest pusty.
 
 
Porcelana->
Kieliszki kryształowe->
Sztućce->
Srebrne Sztućce Arthur Price ->
Posrebrzane Sztućce Arthur Price ->
Srebrne Sztućce Pedro Duran ->
Sztućce Zwilling ->
Srebrne Sztućce Reed Barton ->
Sztućce BSF ->
Posrebrzane Sztućce Reed Barton ->
Srebrne Sztućce Carrs ->
Sztućce Stalowe Arthur Price ->
Sztućce Mepra ->
Sztućce Clive Christian ->
Akcesoria kuchenne->
Garnki Rohe ->
Garnki Schulte-Ufer ->
Garnki Zwilling ->
Noże Kuchenne Zwilling ->
Noże Kuchenne MIYABI ->
Zwilling Beauty ->
Garnki i Akcesoria Fissler ->
Garnki Silit ->
Garnki Żeliwne Staub ->
Garnki Żeliwne Chasseur ->
Garnki Mepra ->
Deski Ergonomic ->
Akcesoria do cygar->
Artykuły piśmienne->
Pióra i Akcesoria Sailor ->
Pióra i Akcesoria Platinum ->
Pióra Nakaya ->
Pióra Marlen ->
Pióra Conklin ->
Akcesoria i Pióra Onoto ->
Pióra i Akcesoria Monteverde ->
Pióra i Akcesoria Conway Stewart ->
Pióra Signum ->
Pióra Aurora ->
Pióra Pelikan ->
Akcesoria i Pióra Graf ->
Akcesoria i Pióra Faber-Castell ->

Wyszukaj podukt po cenie:

Wyszukiwanie zaawansowane

Rabat dla klientów BZ WBK

Jakie Kieliszki do Wina

Dobre wino wymaga najlepszych kieliszków. Chwyt reklamowy? Otóż nie. Różne smaki odczuwamy na różnych miejscach języka, i tak na czubku najwyraźniej wyczuwamy słodycz, na końcu gorycz, a po bokach - smak słony i kwaśny. Kształt kieliszka determinuje nam miejsce na języku w jakie trafi pite przez nas wino. Nawet subtelne różnice w kształcie wpływają wyraźnie na smak wina. Pijąc wino w  otwartych kieliszkach głowę trzymamy prosto. Kieliszek pozwala na swobodny przepływ wina bez mocnego przechylania. Efektem jest pierwszy kontakt wina z kubkami smakowymi z przodu języka, a ta jego część odpowiada za słodkie smaki.

Jeśli czara kieliszka jest lekko zamknięta, pijąc wino musimy nieco pochylić głowę. W efekcie kubki smakowe z tyłu języka mają jako pierwsze okazję odczuć smak wina. Odpowiadają one za detekcję smaków gorzkich i kwaśnych. Dlatego też, młodsze wina będą pełniej odbierane.   


Kieliszki do wina powinny być więc dobrane do rodzaju wina, aby właściwie ocenić jego właściwości smakowe, aromat oraz barwę. Powinny być również wykonane z bezbarwnego, gładkiego oraz możliwie najcieńszego szkła. Szkło kryształowe najlepiej zdaje tu egzamin. Kryształ rżnięty, bardzo ozdobny nie nadaje się jednak do pełnej oceny wina.

Wino pijemy trzymając kieliszek wyłącznie za nóżkę, aby niepotrzebnie nie ogrzewać wina (zwłaszcza schłodzonego wina białego). Nóżka więc, nie powinna być zbyt krótka, żeby bez problemów móc zmieścić palce.


Do rodzaju pitego wina dobieramy wielkość i przede wszystkim kształt kieliszka:
- Do młodych win czerwonych dobieramy kieliszki o pojemności 350 - 500 ml, o owalnym kształcie, zwężające się u góry.
- Duże kieliszki o baloniastym kształcie są idealne do win starzonych, które długo przebywały w butelce i wymagają odpowiedniego napowietrzenia (o pojemności 550-700ml. Do naprawdę szlachetnych win najlepiej użyć bardzo dużych kieliszków (o pojemności ok. 700-1050 ml), które pozwolą na odpowiednie rozwinięcie się aromatu.

- Dla młodszych i silniejszych win białych i różowych, jak również dla dojrzałych win białych, idealne będą kieliszki z lekko rozchylonym brzegiem.

- Do białych i różowych win wytrawnych i półwytrawnych najlepsze będą niezbyt duże kieliszki o pojemności ok. 300 - 400 ml. Najlepiej, jeśli brzegi kieliszka zwężają się ku górze - umożliwia to koncentrację zapachu wina. Do win reńskich i mozelskich stosuje się zazwyczaj kieliszki z małą czaszą i bardzo długa nóżką.

- Do szampana i innych win musujących najodpowiedniejsze są kieliszki typu flute o wąskim, wydłużonym kształcie lub tulip o wąskim, zwężającym się u góry, długim kształcie. Taki kształt pozwala na dłuższe zatrzymanie bąbelków i aromatu.

- Porto i sherry należy podawać w małych, zwężających się ku górze, o pojemności ok. 150 ml.


Trzeba pamiętać, że zazwyczaj kieliszki nie lubią zmywarek do naczyń, zwłaszcza domowych – nieprofesjonalnych. Szkło dotykając się nawzajem rysuje się i może się łatwo potłuc. Zmywarka zwykle nie wypłukuje resztek detergentów. Zalecane jest więc  mycie ręcznie kieliszków, wypłukanie zimną wodą, a następnie wytarcie do sucha czystą szmatką. Po długim okresie nieużywania kieliszka, należy go przepłukać w zimnej wodzie i wytarcie do sucha przed podaniem na stół. Najdroższym producentem kryształowych kieliszków do win jest firma Riedel. Produkty tej znakomitej firmy stosują sommelierzy i koneserzy win na całym świecie. Jakość kieliszków Riedla jest wręcz legendarna, za którą niestety trzeba płacić od 50 do 350zł za kieliszek. Godne polecenia, również renomowane, jednakże tańsze są kieliszki takich firm jak Schott Zwiesel, Chef & Sommelier (d. Mikasa) czy Spiegelau.”

 

Przedział cenowy:


Chcesz wiedzieć więcej lub złożyć zamówienie? Zadzwoń - 801 009 572 lub 666 358 267
 
Partnerzy:
Bezpieczeństwo transakcji:
BuyLux jest polecany przez Skąpiec.pl   Współpracujemy z Nokaut.pl
Certyfikat SSL   Tylko oryginalne produkty!  
Obsługujemy Płatności.pl
Zdjęcia produktów, loga producentów i znaki towarowe użyte na stronie internetowej Sklepu są własnością ich Właścicieli i zostały wykorzystane wyłącznie w celu identyfikacji producentów i ich produktów.
Copyright © EPDG Co. 2009-2012 | All rights reserved.